Tag Archives: çiyan ilaçlama fiyatları

Çiyan

Çiyan’lar Hakkında Bilgiler

Çıyan türüne göre değişik boyutlarda olabilir. Çiyanlar çok ayaklılar türleri grubuna girmektedir. Bina çevrelerinde yaşayan çiyan türlerinin boyu genelde 5 cm civarındadır. Çiyan türüne göre kahverengi veya turuncu renkte olabilir. Çıyan 17 çift anteni olan zehirli bir hayvandır. Çiyan sokması acı vericidir. Çiyan gündüzleri genellikle etrafta görünmez. Evlerimizde nemli, loş ve karanlık yerleri saklanma yerleri olarak kullanırlar. Bahçelerimiz de ise taşların altlarında izmir ilaçlama şirketi çiyan haşeresine rastlamak mümkündür. Çıyan beslenmek için geceleri ortaya çıkar. Çiyan beslenmek için böcek ve solucanları tercih eder. Çiyan insana saldırmaz ama çıplak ayakla dolaşırken yanlışlıkla çiyanın üzerine basılırsa o zaman durum değişir. Çiyan genellikle terlik ve ayakkabılarımıza girerek bizleri sokar.

Çiyan ısırması sonucu bir birine benzeyen iki adet koyu renkte iz görülür. Çiyan sokmasında da tıpkı örümcek sokmasında olduğu gibi zehirlenme belirtileri ortaya çıkar. Çiyan sokan kişide halsizlik, yüksek ateş, ışık ve gürültüye karşı hassasiyet oluşur. Kırkayakların her vücut segmentinde iki çift ayakları olmasına karşılık, çıyanların bir çift ayakları olması bu iki türün ayırt edilmesini sağlar. Çiyan toprakla teması olan, nemli ve kroumalı dış alanları yaşamak için daha çok seçer. Çiyan iç alanlarda ise süpürgeliklerde, kapı ve pencere aralarında, bodrum oyuk ve garaj gibi mekanlarda da duvarlarda yürürken görülürler. Ev çiyanı 15 çift bacağa sahiptir ve çiyan bacakları çok uzundur. Takımın öbür üyeleri daha kısa ve kancaya benzer bacaklıdır; bazılarında ise son bacak çifti kıskacı andırır. Toprak çıyanı kazıcıdır. Bu çiyan türü vücutlarını kasıp uzatarak solucana benzer bir şekilde hareket eder. Yeryüzünde yaşayan en büyük çiyan türleri tropikal bölgelerde yaşamaktadır. Bunlardan Doğu Hint Adalarına özgü Scolopendra gigantea’nın boyu 28 cm’ye ulaşabilir.

Çiyan ile mücadelede İzmir ilaçlama şirketi tercihlerinizde 7/24 hizmet alabileceğiniz ruhsatlı ilaçlama firmalarını tercih edeniz.

ruhsat kabı